Sıkça Sorulan Sorular

Siparişinizin durumunu;
  • Üye girişi yaptıktan sonra, ana sayfada sağ üst köşede bulunan hesabım ikonuna tıklayarak; "Siparişlerim" bölümünden,
  • Ana sayfada bulunan "Kargom Nerede" butonuna tıklayarak,
  • Siparişiniz kargo firmasına teslim edildiğinde size gönderilecek e-posta ve SMS bilgilendirmelerinde yer alan “Kargo Takip Kodu”nuzla birlikte ilgili kargo firmasıyla iletişime geçerek veya websitesini ziyaret ederek, öğrenebilirsiniz...

Satın almış olduğunuz ürünlerin kullanılmamış ve deforme olmamış şartıyla iade süresi fatura tarihinden itibaren "14 GÜN" dür. 


Bu süreyi aşan talepler kabul edilemeyecek ve ürünler karşı ödemeli olarak tarafınıza geri gönderilecektir. 

İade işlemlerinin başlatılabilmesi için internet sitemiz üzerinden yaptığınız alışverişlerde sipariş kodunu belirtmeniz, instagram üzerinden alımlarda ise dm den bilgilerinizi vermeniz gerekmektedir. Web sitemizden iade talebi oluşturmanıza gerek yoktur.

Tarafımıza gönderdiğiniz iade talepleri ekibimiz tarafından kargonuz elimize ulaştıktan sonra ki 1-3 iş günü içerisinde kontrol edilip değerlendirilir ve herhangi bir problem olmaması durumunda tarafınıza iban yolu ile iade edilir. İade işlemlerinde tarafımıza göndermiş olduğunuz ürünlerin ücret iadesi sağlanacaktır.

Bu işlemler için İyzipay ödeme sistemimiz üzerinden yapılan alışverişlerde ödeme yapmış olduğunuz karta tarafımıza iade için göndermiş olduğunuz ürünlerin ücret iadeleri sağlanacaktır. Havale/EFT ödeme yöntemi ile satın alınan siparişlerde iade sürecinin başlatılması ile ilgili olarak whatsapp veya instagram dm yoluyla tarafınıza bilgi verilecektir.

Kargonuzu Aras Kargo ile Alıcı adı “Zenadaily Homewear” ya da Müşteri kodumuz 2330354551159 belirterek karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz.
 

* İADE İŞLEMLERİNDE ANLAŞMALI KARGO FİRMAMIZ ARAS KARGO İLE GÖNDERİM YAPMANIZ GEREKMEKTEDİR. DİĞER KARGO FİRMALARI İLE GÖNDERİLEN GÖNDERİLERİN KARGO ÜCRETLERİ FİRMAMIZ TARAFINDAN KARŞILANMAMAKTADIR.


* TÜM İADE VE DEĞİŞİM İŞLEMLERİNDE KARGO BEDELİ MÜŞTERİDEN GÜNCEL KARGO ÜCRETİ KESİLEREK İADE GERÇEKLEŞTİRİLİR.
Satışa sunduğumuz tüm ürünler, kargoya teslim edilmek üzere paketlenirken hasar kontrolünden geçmektedir. Nadiren yaşanılan ürün ayıplı/defolu/yanlış şekilde tarafınıza ulaştıysa böyle bir durumda süreç şu şekilde işlemektedir;

Paketinizin içerisinde yer alan İade formunda teslim aldığınız ürünün durumuna göre doldurarak faturası ile beraber, fatura üzerinde bulunan adresimize anlaşmalı olduğumuz kargo firmamız MNG Kargo ile Alıcı adı “Zenadaily Homewear” ya da Müşteri kodumuz 557378946 belirterek karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz.

Ürün İadesi yaptığımda ödediğim tutar bana nasıl iade edilecek?

Ürün iadesi yaptığınız zaman, tarafımıza gönderdiğiniz iade talepleri ekibimiz tarafından kargonuz elimize ulaştıktan sonraki 1-3 iş günü içerisinde kontrol edilip değerlendirilir ve tarafınıza iade sürecinin başlatılması ile ilgili olarak SMS ile bilgilendirme sağlanacaktır. İade işlemlerinde tarafımıza göndermiş olduğunuz ürünlerin ücret iadesi sağlanacaktır. Bu işlemler için İyzipay ödeme sistemimiz üzerinden yapılan alışverişlerde ödeme yapmış olduğunuz karta iadeniz sağlanacaktır. Kapıda Ödeme ve Havale/EFT ödeme yöntemi ile satın alınan siparişlerde iade bilgileri (Banka Hesap Bilgileri) ile ilgili olarak işlemlerin başlatılması için SMS yada Whatsapp üzerinden ile bilgilendirme sağlanacaktır.
  • Ödemenizi web sitemiz üzerinden kredi kartıyla gerçekleştirdiyseniz, taksitli işlemleriniz taksitli olarak, tek çekim işlemleriniz tek çekim olarak 3 ile 14 iş günü içerisinde kartınıza iade edilecektir.
  • Ödemenizi web sitemiz üzerinden debit kart ile gerçekleştirdiyseniz, tek çekim olan işleminiz banka hesabınıza 3 ile 14 iş günü içerisinde kartınıza iade edilecektir.
  • Ödemenizi web sitemiz üzerinden sanal kart ile gerçekleştirdiyseniz, tek çekim işleminiz kartınıza 3 ile 14 iş günü içerisinde kartınıza iade edilecektir.
  • Kapıda ödeme seçeneği ile ödeme yaptıysanız tarafımıza ileteceğiniz hesap bilgilerine 3 ile 14 iş günü içerisinde kartınıza iade edilecektir.
Kapıda Ödeme, Kredi Kart, Debit Kart ve Havale yöntemi ile ödeme seçeneklerimiz mevcuttur. 

Kapıda Ödeme siparişlerinde 10 TL tutarında Kapıda Ödeme Hizmet Bedeli bulunmaktadır
İş politikası olarak mağazacılığın olumsuz getirilerinin olduğuna inandığımız için şuan sadece Ankara da bulunan ofisimizde fiziki olarak ürünlerimizi bulunduruyoruz.
Ürünlerimizi yakından görmek isteyen müşterilerimizi ağırlamaktan mutluluk duyarız.
Ofisimiz randevu sistemi ile misafir kabul etmektedir.

 
Üye olmadan sipariş verebilirsiniz. Bunun için ürün sayfalarından satın almak istediğiniz ürünleri sepete ekleyerek, 'Siparişi Tamamla” adımında karşınıza çıkan ekrandan 'Üye Olmadan Devam Et' demeniz yeterli. Üye olmadan verdiğiniz siparişe ait bilgilendirmeleri, sipariş esnasında paylaştığınız e-posta adresinden ve cep telefonu numaranızdan takip edebilirsiniz. Siparişlerinize ait bilgilere erişebilmek için üye olarak sipariş vermenizi tavsiye ederiz.

 
Yükleniyor...